ana sayfa iletişim

Osmanlı'da kullanılan ölçü birimlerinden günümüz ölçü birimlerine dönüştürücü

1) Arama kutusuna dönüştürmek istediğiniz cinsten miktar ve ölçü birimini yazdıktan sonra 2) "ARA" düğmesine fare ile tıklamanız ya da klavyenizdeki "giriş (enter)" tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer ölçü biriminin yazımında herhangi bir hatalı yazım yapılmadıysa 3) sonucu günümüzde kullanılan ilgili birime dönüştürülmüş olarak ve sonucun bazı katlarıyla beraber görebilirsiniz.

Dönüştürebileceğiniz Ölçü Birimleri

Uzunluk Ölçüleri: parmak, hat, nokta, kulaç, zirai mimari (zirai, mimari arşını), fersah, kara mili, berid (menzil), merhale, çarşı arşını, rubu (urup), kirah, endaze.

Alan Ölçüleri: arşın kare (zirai kare), yeni dönüm, büyük dönüm, atik dönüm, atik evlek, yeni evlek, cerip, ayak kare, parmak kare, hat kare, çarşı arşın kare (çarşı arşını kare), urup kare, kirah kare, endaze kare.

Ağırlık Ölçüleri: okka (kıyye), batman, kantar, ludre, çeki, tonilato, dirhem, dünük, kırat, bakray, fitil, nekir, kıtmir, zerre.

Yardımcı Notlar: Küsürlü sayılarda nokta (.) ya da virgül (,) yazmanız farketmez; "1,2345" ya da "1.2345" gibi...
Ölçüleri yazarken rakamdan sonra ya da ölçüdeki diğer kelimeler arasında boşluk bırakmak zorunda değilsiniz; "23 çarşı arşın kare", "23çarşı arşınkare" "23çarşıarşınkare" gibi...


Ölçülerde Yararlanılan Kaynak: TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası


[ başa dön ]
osmanlicaturkce.com - © 2007-2023 - iletişim
osmanlıca türkçe eski dil arapça online sözlük sözlüğü çeviri lugat tercüme kelimesinin anlamı ölçüler birimleri uzunluk alan ağırlık ölçüsü dönüştürücü dönüştürme